Veszélyes bolygószomszédok !
Vannak olyan exobolygók ,amelyek rendkívül közel keringenek bolygó szomszédjaikhoz, míg a Naprendszerben a bolygók között több száz, ill. milliárd km-re keringenek egymástól, addig egyes ismert bolygórendszerekben alig ennek a tizedéig. Jelenleg egyre több bolygórendszer ismert, sok adatukkal, ( tömeg, átmérő, csillagtól való távolság stb. ) Így ezek alapján, ha nem is tudunk eljutni egy ilyen bolygóra , bolygókra sokat elárulnak az adott rendszerekről. Jelen cikkemben olyan exobolygókkal foglalkozom, amelyek " veszélyesen közel " keringenek egymáshoz pályájuk mentén. S próbálok rájönni, hogy a nem túl távoli jövőben ( pár millió év múlva ) mi lesz ezeknek a bolygóknak a sorsuk.
1) Ütközés:
Mivel a bolygók eléggé nagy sebességgel közelednek egymáshoz, nem szabad ezt a lehetőséget sem kizárni. Gravitációs vonzás miatt előbb az egyik bolygó téved át a másik pályájára ,így kis időn belül eljön a katasztrófális ütközés. Az ütközés eredménye a bolygók tömegeiktől nagyban függ, lehetséges, hogy mindkettő megsemmisül, vagy egybeolvadnak. Az Ütközés esélye arányilag lehetséges, jó kérdés, hogy ez a forgatókönyv lesz-e ezeknek a veszélyes bolygószomszédoknak a sorsa.
2) Helycsere:
A két bolygó pályát váltanak, ennek csekély valószínűséget adok, azért is mert két bolygó ekkora sebességgel nem úgy képes helyet cserélni, mint az a Naprendszerben az Uránusz- Neptunusz esetében volt, több milliárd évvel ezelőtt. Ehhez nagyobb pálya, ill. keringési idő kellene, s fokozatosan térne át a másik pályájára. A közeli bolygók nagyon gyorsan keringenek pályájukon, amire az egyik " áttenné a lábát " a másik bolygó már bele is vágódna. Az hogy az Uránusz- Neptunusz bolygók " gyorsan " váltottak-e helyet nem tudom, ezt a forgatókönyvet nem tartom valószínűnek.
3) Kihullás:
A két bolygó a kritikus pontnál gravitációsan kicsusznak egymás mellől , az az a egyik ( vagy mindkettő ) bolygó kirepül a pályájáról. Ez a gravitációs -kilökődés talán mindkét bolygó végét jelentheti---mivel így akár az egyik bolygó belezuhanhat saját napjába, addig a másik egy külső bolygóba vágódhat bele. Itt is fontos a két bolygó egymásközti tömegeltérései, ha egy nagyobb tömegű bolygó és egy nála sokkal kisebb tömegű bolygóval történik ilyen, akkor elképzelhető, hogy a nagyobbik tömegű bolygó nem repül ki a pályájáról, csak a kisebb. Ennek a forgatókönyve is meg van a maga elmélete ill. az esélye.