Új 7-es bolygórendszert találtak !
2013.10.25
Újabb igen népes bolygórendszert fedeztek fel csillagászok, a hét bolygóból álló rendszerben kettő szuperföld is van. A Sárkány csillagképben lévő rendszer egyébb érdekességekkel is szolgál, amit itt a cikkemben kifejtek........
A bolygók közt biztosra vehető, hogy kettő ( két belső bolygó ) ún. Szuperföld kategóriájú. De szinte az is bizonyos sajnos, hogy ezek sem lakott világok, mivel elég közel keringenek a saját csillagukhoz, ahhoz, hogy ott akár 1000 C fokos hőmérséklet uralkodjon ! ( a két bolygó egymástól KOI-351 b. és KOI-351 c. a csillagtól mindössze csak 0,08 Cs.e. ) A bolygók átmérőjüket tekintve van köztük épp úgy szuperföld mint óriásbolygó, így elmondhatjuk, hogy a KOI-351-es rendszer igen összetett. A bolygók legnagyobb része 1 Cs.e.-nél is beljebb kering a csillagához, mint a Föld a Naptól. Ez már az ismert exobolygó rendszerek általános " jellemzőjük ". Érdekes, hogy a rendszer bolygó pályáikat felábrázoljuk, akkor zavarba ejtő rendszertelenséget veszünk észre, az az a bolygói egymással nincsenek rezonanciában - kivéve a kettő belsőt, ami igen közel esnek egymáshoz - ez vagy a keletkezéskor végbement rossz elhelyezkedés, vagy egy nagy tömegű bolygó ( vagy más égitest ) zavaró hatása miatt alakulhatott ki így.
( Egy sárgása csillag körül 7 bolygó kering 1 Cs.e.-nél is beljebb a Napjához...)
Annyi bizonyos, hogy a két belső szuperföld igen aktívak lehetnek, nem csak azért mert nagyon közel esnek a saját napjukhoz, azért is mert esetenként egymáshoz alig 2 millió km-re keringenek el egymástól. ( a két planéta egyébként 400 000 km/h-nál is gyorsabban száguldanak el egymás mellett.... ) S itt még nem lett megemlítve a két bolygó ismeretlen tömege, ami minden valószínűség szerint nagyobb mint a Földé.
Ismerünk már többes bolygórendszereket, több 5-ös, vagy 4-es ill. egy 9-es bolygórendszer léte is már megerősített tény. ( ez egyébként a HD 10180-as rendszer amit 2010-ben találtak, igaz ennek még két bolygó léte még kérdéses ! ) Jó kérdés , oda mikor jutunk el , amikor egyazon felépítésű, ( bolygó típusokkal, és csillagtávolsággal megegyező ) Naprendszert találunk ( ? ) A média több esetben is már leközölte, hogy " Megtalálták a Naprendszer testvérét ", de ez csak részben igaz, mert bár hasonló bolygórendszert találtak mint a miénk, még is óriási külömbségek vannak ! A most felfedezett rendszer és bolygói még mindig nem a Naprendszer mása, annak ellenére , hogy már a bolygóinak a típusai több tekintetben is hasonlóak a mi Naprendszerünk planétáira.
A rendszer bolygóinak a tömegi nem ismertek, még is ismerve az átmérő adataikat, ki lehet következettni egy adott bolygó tömegét. ( persze ez csak reális érték lehet nem a pontos ! ) Így a két belső bolygó átmérőjét tekitve teljes mértékben a szuperföld kategóriába esik. ( a KOI-351 b. 16 000 km, a másik KOI-351 c. 15 000 km-er átmérőjű ) A kintebbi pályán keringő bolygók átmérőjüket ismerve az Uránusz és a Neptunusz bolygók kategóriájába esnek - de ezek minden bizonnyal egy ún. forró - Uránusz típusú bolygók ( KOI-351 d, KOI-351 e. és a KOI-351 f. planéták ) A rendszer két külső bolygója nagy bolygók, egyik egy a Jupiternél is nagyobb óriás, ( ez a KOI-351 h. amely 144 000 km-es átmérőjével éppen majdnem akkora mint a mi Jupiterünk ! )-- itt meg kell jegyeznem, hogy bár a KOI-351 h. bolygó átmérője nagy, a tömege valószínűleg nem egyezik meg a mi Jupiter bolygóéval --- a másik nagy bolygó a KOI-351 g. amely kb. 100 millió km-re kering a csillagtól, s becsült átmérője 104 000 km-er.
Remélhetőleg a Kepler- űrteleszkóp " halála " után is lesznek még ilyen többes bolygórendszer felfedezések majd ,a kutatók állítása szerint a most ismert exobolygók ( amely már átlépte a 1000-et is ! ) csak a jéghegy csúcsát jelzik, így sok ezer bolygó, és több száz bolygórendszer válik majd ismerté az idők folyamán. Csak győzük kivárni , türelmesen !
Forrás:
http://exoplanet.eu/catalog/koi-351_d/
( ez a 9-es bolygórendszer ! )