Nagy bolygók nélkül nincsenek kicsik bolygók ?!
Kutatók már jó ideje kutatják a Naprendszer ( és más távoli bolygórendszerek ) kialakulását, s egyre jobban " beleásva " egyre tisztább képet kapnak a Csillagászok hogyan is jöttek létre a Naprendszer bolygói ( köztük a Föld is ) s más idegen bolygók is. Egy a múlt héten közétett új bolygókeletkezési modell szerint egy a rendszerben keringő óriásbolygó (k) elősegítik a bolygórendszer belsejében ( csillaghoz közeli térség ) kisebb bolygók létrejöttét. Ezzel a kutatók nem azt akarják mondani hogy " nagy bolygók nélkül nincsenek kicsik " csak azt , hogy jelentősen szerepe van a nagybolygóknak abban, hogy egy adott rendszernek kis tömegű bolygói jöhessenek létre. Saját Naprendszerünkben ha nem létezne a Jupiter vagy akár a Szaturnusz bolygók, lehetséges hogy a Föld meg sem volna ma. A Jupiter típusú bolygók jelentősen befolyásolják egy adott rendszer fejlődését, s hatással van a többi bolygók fejlődésére is !
( Egy bolygórendszer ahol a külső tartományban keletkezik a nagy bolygó , belül meg a " védelmet élvező " kis bolygók, de ez korántsem vagy így mindehol........)
A cikk szerint amit a amerikai egyetemisták hozztak nyilvánosságra, taglalja azt is hogy hogy ahol egy nagy bolygó létrejött azt már nehéz elpusztítani, az az stabilan a rendszerben marad, és " beleszól " a többi bolygó fejlődésében és ún. pálya zavarásában ill. egyengetésében. Természetesen pusztító hatású is lehet egy nagy tömegű bolygó, ha az épp tömege révén oly hatalmas hogy nem képesek kisebb bolygók sem fejlődni. Természetesen még nem ismerjük a Puzzle minden darabját, de jelentősen kiraktuk már a képet ! S a nagy tömegű bolygók jelenlegi állás szerint " szükségszerűek " a kisebb bolygók kialakulásába, és azok további fejlődésükre. A Naprendszer nem "egyedi " rendszer mint azt már több kutató is állította, vannak hasonló rendszerek hozzá, és fedeznek is fel majdnem minden évben, de maguk a rendszer tulajdonságai ( bolygók tömegeik, távolságaik a csillaguktól stb..) mind önmagában is egyediek.
Jelenleg elég nagy fejtörést okoz a Csillagászoknak, az hogy vannak óriásbolygók ( sok esetben ) csillaguktól alig pár millió km-re. Itt nem keletkezhettek, de akkor hogy kerültek oda ott ahol most vannak...( ? ) Érdekes egyfajta matematikai dinamika az ahogy a nagy bolygók a rendszer külső tartományaiban vannak, míg a kicsik belül ( az esetek többségében természetesen..) így megóva a belső kisbolygókat a rendszer kívülről érkező veszélyektől. Önmagában a Jupiter bolygó is ezt teszi, egyfajta " hatalmas Pajzsként " van jelen a Naprendszerben, s a kívülről érkező veszélyes aszteroidákat, vagy üstökösöket nagy részüket kipenederíti a rendszerből.
Ebből az következik, ha lakható bolygót akarunk találni, akkor az adott rendszer dinamika szinten is jelentősen meg kell vizsgálni, nem elég csak az hogy egy ideális környezetben lévő ( Szuperföld ) találjunk, ennek ideális " kozmikus " környezetben is kell lennie. Ez nem jó hír a SETI kutatói számára, mivel ezzel is nehezül megtalálni a keresett földönkívülieket. Egy olyan rendszerben ahol lakható bolygó van, nagy valószínűség szerint fontos legalább egy nagy tömegű bolygó -- mely védelmet nyújt a lakott bolygónak. Ideje lenne végre rangsorolni, hogy egy adott Lakható Bolygónak milyen kitériumoknak kell megfellelnie , ahhoz hogy ott élet legyen, s nem csak a szerény Lakhatósági Zónára hagyatkozni.
Ifj. Balaton András. (2013 / 03 / 17 )