Kaotikus világok !
Az exobolygók világában megszokhattuk már az egészen érdekes világokat, ma már egyre jobban élesedik a kép milyen sok féle típusú exobolygó létezik ! Ismerünk jó néhány igen elképesztő világokat, például a WASP-33 b. bolygó, amelyen legalább 3300 C fok uralkodik rajta, Kepler-25 b. bolygó, ( mely a tudósok számára teljesen érthetettlen ) 9,6 jupiter tömegű, és az átmérője csak 68 000 km-er ! Vagy még ott van a WASP-12 b. amely teljes egészében jelenleg is a saját napja pusztítja el. Az elképesztő, és érdekes világokat még sorolhatnám, most egy egészen érdekes típusú szuperfölddel állok elő, amely már a tudósok körében már egy ideje ismert -- egy kaotikus szuperföld, amely amikor a saját napjához közel kering akkor kialakul rajta a folyékony víz , majd amikor eltávolodik a napjától megfagy minden rajta !
Az ilyen bolygón minden valószínűség szerint igen kaotikus időjárási állapotok uralkodnának, s semmi garancia arra, hogy itt akár az élet is megjelenhet. A jelenlegi kutatások szerint az " élet " makacs, igen jól alkalmazkódó a környezeti feltételekhez mérten. Visszont a Biológusok szerint az élet " nem kedveli " a nagy mértékű időjárási változásokat, az az így valószínűleg nem maradna fennt élet egy ilyen kaotikus pályájú szuperföldön.
A fenti képen látható egészen érdekes pályán keringő szuperföld, saját csillaga lakhatósági zónájába ( zöld lyukas körgyűrű a képen ) és azon kívül is kerül időnként. Ezáltal a Föld szerű bolygón " időnként " s ezen van a hangsúly, kialakul a bolygó lakhatóságra való feltételei. ( idális hőmérséklet, időjárás, folyékony víz, stb. ) Az hogy a bolygón mennyi ideig tart ez a " kedvező időszak " attól függ, mennyi időt tölt el a Lakhatósági Zónában.
Egy ilyen világ időjársa igen változatos és drasztikusan gyors lenne, attól függően mennyi idő alatt kerüli meg saját csillagát a bolygó keringése közepette, hol megfagyna ( egészen alacsonyra zuhanna a hőmérséklet..), hol pedig egészen ideális ( Föld szerű időjárás ) alakulna ki rajta ! Mivel a változás elég gyorsan játszódna le, így a bolygó időjárása teljesen átformálná az egész felszínt a két változás között. Amikor a planéta a csillaghoz közeli helyzetben van, a tengerei folyékonyak, és áramlanak , a légkörből sok eső hullik, viharok tombolnának. Mikor azonban a bolygó eltávolodna a csillagtól fokozatosan fagyna meg, szó szerint " jéggolyóvá ", összes tava, folyója, ill. tengere befagyna, az esőből hó lesz, majd jég, a világosságból sötétség ( mivel eltávolodna a napjától, így kevsebb fény érné..) s még az is megtörténhet ,hogy az egész légköre kifagy, s felszínre hullik hókristály formájában. Az ilyen kaotikus világok felszínei is teljességgel lakhatattlanok volnának a számunkra. Itt nem lehetne létrehozni emberi telepeket ( építményeket, vagy bázisokat ), mivel a felszín nagy mértékű változása ezt nem engedi meg.
Az évszakokról egy pár szót említenék, mivel eleve kaotikus a pályája így valószínű, hogy csak két évszak lenne meg, a Nyár és a Tél, a többi két évszak gyors változása miatt elmosódna, de ez is persze a pálya ( csillag távolság mértékétől függ ! ), hogy mennyire. A tél kegyetlen hideg , akár - 180 C fokos is lehet, addig a nyár sokkal kellemesebb + 30 C fokos volna.
Ilyen pályájú világok ( amelyek még ráadásul Föld-szerű bolygó is ) nagyon kevés lehet az Univerzumban. S talán nem zárható ki 100 %-ban, hogy e mostoha körülmények között ne alakulhasson ki valamilyen féle élet típus ( azt azonban teljességgel kizárható, hogy fejlett élet alakuljon ki egy ilyen világon ..)