Fiatal óriásbolygó az Orion köd szívében......
Az új igen fiatal exobolygó a Proplyd 133-353. tömege 13-szorosa a Jupiterének, miközben nagyon fiatal mindössze csak 0,5 millió éves ! Az égitest tőlünk 388 pc-re ( 1264 fényév ) esik, a Orion - csillagképben. Az új hatalmas s fiatal exobolygó a forró óriásbolygók közé tartozik, minden bizonnyal azért mert nem rég állt össze, s heves ütközések játszódnak le rajta. ( felszíni hőmérséklete a becslések szerint 2400 K ( 2170 C fok ) ! A bolygóbébit ( amely joggal nevezhető így ) kora vagy 10 000-szer fiatalabb a Földnél ! Az égitestet fényképes módszerrel fedezték fel, az Orion csillagkeletkezési régiójában található. ( az Orion köd az egyik legjelentősebb csillagkeletkezési, s bolygókeletkezési terült hozzánk igen közel ) Az egész rendszert egy kiterjedt protoplanetáris korong veszi körül, amely jól láthatók a friss felvételeken is. ( átmérője 150- 200 Cs.e. körüli ).
( Az Orion Köd szívében új születő Naprendszerek tucatjai fejlődnek, ezt a Földről űrtávcsövekkel nagyon szépen megfigyelhetők. )
Egyelőre nem találtak másik társat a rendszerben, s sok adat még elég hiányos is. Nem ismerjük a csillag típusát, s a bolygó távolságát tőle. Még mindig nem született magyarázat az óriási tömegű roppant fiatal exobolygók létére. Az új forró óriásbolygó 2016. December 15-én mutatkozott be.
( Születő Naprendszerek (és bolygók) az Orion köd szívében, minden egyes korongból, a nem túl távoli jövőben exobolygók százai lesznek....)
Az Orion köd egy hatalmas molekula felhő, amelyben bolygók ezrei alakulnak ki jelen pillanatban is ( ezt szépen alátámasztja, a fenti nagy felbontású felvételek a köd különböző vidékeiről, minden egyes protoplanetáris korongban exobolygók tucatjai keletkeznek ) Csillagászok szerint az Orion Köd a leglátványosabb helyszín, ha születő naprendszereket akarunk vizsgálni. Több oka is van ennek, az egyik, hogy nagyon közel van kb. 1500 fényév, másik, hogy hatalmas a tömege félmillió naptömeget ölel fel.
Több, mint valószínű, hogy az Orion " területén " még fogunk fiatal exobolygókat kimutatni, amelyek több, mint valószínűség szerint csupán pár millió évesek csak. 2000 Áprilisában csillagászok bejelentették, hogy találtak 13 kóbor ( klaszter ) exobolygót az Orion Ködbe, amelyek csillag nélkül járják végtelen útjukat. A 13 klaszter exobolygó kb. 1 millió évesek. Eközben persze nem csak fiatal naprendszereket találtak már az Orionban, hanem szép számmal ún. Barna Törpéket is sikerült már kimutatni, a köd tökéletes helyszín új égitestek kialakulásának.
Érdekesség, hogy az Orion Ködben található a 253-1536-os kettőscsillag amely mindkét csillaga körül protoplanetáris korong vesz körül - már elkezdődött itt az exobolygók képződése, egy rendszerben két különálló csillag körül !
Források:
https://paolera.wordpress.com/2016/11/30/el-curioso-proplyd-133-353/ ( angolul )
http://exoplanet.eu/catalog/proplyd_133-353/
https://paolera.wordpress.com/2016/11/ ( felvétel a rendszerről )
Balaton András
( 2016. December 22 )